Szanowni Państwo!
Mamy przyjemność poinformować o kolejnym sukcesie naszej Uczelni!

Uniwersytet Jagielloński otrzymał dofinansowanie na rozwój i modyfikację programów kształcenia dla kluczowych branż krajowego przemysłu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).

Uniwersytet Jagielloński uzyskał dotację jako jeden z 23 wnioskodawców. Nagrodzony projekt nosi nazwę Key to the future - kompleksowy program rozwoju kształcenia na potrzeby branż kluczowych UJ. W ramach realizacji projektu uzyskał dofinansowanie na łączną kwotę 21 200 605,59 zł. To najwyższe dofinansowanie dla projektów pochodzących ze szkół wyższych w ramach obecnej edycji konkursu.

Projekt: Key to the future - Kompleksowy program rozwoju kształcenia na potrzeby branż kluczowych UJ realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Priorytet 1 Umiejętności, Działanie 01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym

Nr umowy: FERS.01.05-IP.08-0038/23-00

Wartość projektu 21 856 519,74 zł, w tym:

  • wkład Unii Europejskiej 18 036 000,09 zł

  • wkład z dotacji celowej: 3 164 605,50 zł

 

Okres realizacji: 01.01.2024 – 30.06.2029
 

O projekcie:

Głównym celem projektu Key to the future - Kompleksowy program rozwoju kształcenia na potrzeby branż kluczowych UJ jest dostosowanie oferty Uniwersytetu Jagiellońskiego do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji poprzez rozwój kierunków studiów kształcących przyszłe kadry na potrzeby branż kluczowych dla rozwoju gospodarki m. in. energetyka odnawialna, rolnictwo i przemysł spożywczy, przemysł lotniczo kosmiczny, transport.

Projekt zakłada realizację kompleksowych programów wsparcia skierowanych do studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i kadry prowadzącej dydaktykę na wybranych kierunkach.

Projekt obejmie również realizację dodatkowych elementów kształcenia, w tym elementów praktycznych podnoszących  kompetencje studentów m.in. zajęcia prowadzone przez praktyków, wizyty studyjne, szkolenia, staże oraz działania zmierzające do ograniczenia zjawiska przedwczesnego kończenia nauki na kierunkach objętych działaniami projektowymi. Ważną częścią projektu będzie rozwój kompetencji nauczycieli zaangażowanych w realizację procesu kształcenia na modyfikowanych lub nowych kierunkach. Szkolenia dla kadry dydaktycznej będą dotyczyły kompetencji cyfrowych, na rzecz zielonej transformacji oraz projektowania uniwersalnego.

Wdrożenie nowych i zmodyfikowanych programów kształcenia umożliwi Uniwersytetowi Jagiellońskiemu dostosowanie kształcenia na uczelni do potrzeb branż kluczowych i jednocześnie umożliwi 1334 osobom (1185 studenci UJ, 149 kadra UJ) uczestniczącym w kształceniu na poziomie wyższym nabyć lub rozwinąć kompetencje kluczowe, w tym umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych. Ponadto poprzez tworzenie nowych i modyfikację istniejących programów kształcenia na wybranych wydziałach projekt przyczyni się do realizacji celów szczegółowych FERS, w tym poprawy jakości oraz poziomu włączenia społecznego i skuteczności systemów kształcenia i szkolenia oraz ich powiązania z rynkiem pracy – w tym przez walidację uczenia się poza formalnego i nieformalnego, w celu wspierania nabywania kompetencji kluczowych, oraz przez wspieranie wprowadzania dualnych systemów szkolenia.

 

Informacja:

Istnieje możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

1) poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,

2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.